قسمت صفر – فیل در تاریکی

سلام. اینجا فیلکسته. اپیزود صفر، در آستانه تابستان ۱۴۰۲، دورانی که همه ما خیلی سخت داریم تلاش می‌کنیم هرجور شده با حالی خوب زندگی کنیم.
داستان فیل در تاریکی مولوی را احتمالا شنیده باشید. داستان فیلی که توی یه اتاق تاریک ایستاده و مردمی که به عمرشون فیل رو ندیدن با دست زدن به بخشی از بدنش، یه نظر متفاوت درباره ماهیتش میده. یکی دست به گوش فیل می‌کشه و میگه این یه بادبزنه، یکی دست به پاهاش می‌زنه و میگه دارم به یه ستون عظیم دست می‌زنم. ماهیت واقعی فیل رو هیچکس نمی‌دونه، چون نوری توی اتاق وجود نداره که تمام بدن فیل رو نشون بده.
شبیه این اتفاق توی زندگی روزمره ما هم می‌افته. مردم یک پدیده عجیب رو می‌بینن که ماهیتش رو نمی‌شناسن و شروع می‌کنن به نظر دادن درباره ماهیت اون پدیده. گاهی این نظر گسترش پیدا می‌کنه و اونقدر بزرگ میشه که تعداد زیادی از مردم بهش باور پیدا می‌کنن، بدون این که تلاش کنن اتاق رو روشن کنن و واقعیت فیل رو ببینن.
کاری که توی فیلکست قراره انجام بدیم انداختن نور روی فیل و نشون دادن ماهیت اون براساس شواهد و فکت‌های علمیه. فیلکست حاصل چندین ماه ماه بحث و تبادل نظر چندتا دوسته که تصمیم گرفتن بعد از مدت‌ها دوباره برگردن به کاری که بی‌اندازه دوستش دارن، یعنی نقد شبه‌علم.
توی فیلکست قراره در اتاق‌های تاریک رو یک به یک باز کنیم و نظرهای مختلف رو درباره موجودی که داخل اتاق ایستاده بشنویم. بعد چراغی رو روشن کنیم که ماهیت اون موجود رو بهمون نشون بده. چراغی به اسم فکت و شواهد علمی که سایه‌های اسرارآمیز رو کنار می‌زنه و موجود داخل اتاق رو اونجوری که واقعا هست بهمون نشون میده..

چیزی که موقع گوش دادن به فیلکست مهمه که بدونید اینه که ما قرار نیست کسی رو بابت باور داشتن به شبه علم قضاوت کنیم یا اگه سوالی درباره شبه علم پرسید باهاش برخورد کنیم. کار ما فقط روشن کردن چراغ و نشون دادن شواهده و تصمیم‌گیری اصلی درباره حرف‌هایی که توی پادکست زده میشه و صحت‌سنجی اون حرف‌ها به عهده شماست. ما سعی می‌کنیم درباره اطلاعاتی صحبت کنیم که با نهایت دقت و صحت تهیه شده باشن و توی این مسیر، شما قراره در هر اپیزود صدای افراد متخصص موضوع اپیزود رو بشنوید، اما باید بدونید که حتی در حرف‌های ما و همین افراد هم ممکنه ایرادهایی وجود داشته باشه. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که به حرف‌های ما اکتفا نکنید و بعد از گوش دادن به هر اپیزود به فهرست منابعی که براتون می‌ذاریم سر بزنید.

اینستاگرام فیلکست رو هم دنبال کنید چون یه سری برنامه هیجان‌انگیز براش داریم که یکباره نه ولی کم‌کم قراره اجرایی بشن. آدرس اینستاگراممون هست فیلکست با دوتا اِل و یه آندرلاین آخرش.
معمولا معرفی رو اول کار انجام میدم اما الان به خودم اومدم و دیدم این همه حرف زدم بدون این که بگم ما سه نفر کی هستیم. من شیرین شاطرزاده هستم که نوشتن متن هر اپیزود و انتخاب موسیقی رو به عهده دارم، حسین خلیلی کار کارگردانی، ادیت و هماهنگی هر اپیزود رو انجام میده و سعید جعفری علاوه بر کمک در بخش مارکتینگ، توی هر اپیزود قراره یه داستان کوتاه رو برامون روایت کنه.
اپیزود اول رو قراره با فاصله کوتاهی از این اپیزود صفر منتشر کنیم پس گوش به زنگ باشید، و یادتون باشه که همه چیز زیر نور بهتره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *